Wykonywana w naszym gabinecie diagnoza ADHD przebiega kompleksowo i zazwyczaj obejmuje 4 do 5 spotkań. Cały proces jest dostosowany indywidualnie do potrzeb osoby zgłaszającej się na konsultację, z uwzględnieniem jej historii życia, aktualnych trudności oraz ewentualnych współistniejących zaburzeń.
Pierwsze dwa spotkania poświęcone są na szczegółowy wywiad:
Jeśli pojawi się taka potrzeba, za obopólną zgodą terapeuta wykona dodatkowe testy przesiewowe w kierunku objawów depresyjnych, lękowych czy zaburzeń osobowości.
Kolejne 1-2 spotkania poświęcone są na wykonanie wywiadu DIVA 5, będącego głównym narzędziem psychologicznym używanym do diagnozy ADHD. Wywiad trwa od 1,5 do 2 godzin.
Po zakończeniu procesu diagnozy terapeuta przygotowuje opinię psychologiczną, która stanowi uzupełnienie diagnozy psychiatrycznej – niezbędnej do formalnego potwierdzenia rozpoznania ADHD.
Dobrą praktyką w diagnozie ADHD, jest uwzględnienie perspektywy opiekunów lub osób, które znały badaną osobę w dzieciństwie. Jeśli to możliwe i wskazane, zapraszamy takie osoby do udziału w wybranych etapach diagnozy — zawsze na podstawie wspólnych ustaleń.
Zgodnie z aktualnymi klasyfikacjami diagnostycznymi, objawy ADHD powinny pojawić się przed 12. rokiem życia. Dlatego szczególnie cenne są dokumenty z tamtego okresu, które mogą potwierdzić występowanie trudności już wtedy.
Nie przejmuj się, jeśli nie masz wszystkich tych materiałów — każda informacja się liczy, ale brak dokumentów nie uniemożliwia postawienia diagnozy.
W naszym gabinecie diagnozą ADHD u dorosłych zajmuje się mgr Mikołaj Rzońca.
Zastanawiasz się, który rodzaj terapii będzie najlepszy dla Twojej trudności? A może chcesz wiedzieć, czy możliwa jest praca z terapeutą w formie online?
Napisz do nas lub zadzwoń, chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji.
Kryzys utraty zdrowia | Psychoonkologia
Używamy plików cookie do analizowania ruchu w witrynie i optymalizacji Twoich wrażeń. Jeśli zaakceptujesz użycie plików cookie, Twoje dane zostaną zagregowane z danymi innych użytkowników.