Łapiesz się na takim myśleniu o swoim związku? Takie myśli często zwiastują kryzys w relacji. Pojawiają się najczęściej, kiedy zmienia się dynamika Waszego związku, a wraz z nią potrzeby i oczekiwania każdego z Was. Przykład?
Jedno z Was chce przeprowadzić się do domku pod miastem, a drugie dobrze czuje się w mieszkaniu w centrum. Temat potencjalnej przeprowadzki staje się przyczyną konfliktu między Wami. Oboje czujecie napięcie i często się kłócicie. W końcu łapiecie się na tym, że zupełnie przestaliście poruszać temat przeprowadzki, ale jednocześnie oddaliliście się od siebie tak bardzo, że na inne tematy też prawie wcale nie rozmawiacie.
To tylko przykład. Podobny mechanizm zachowań dotyczyć może każdej innej fundamentalnej dla związku decyzji, np. decyzji dotyczącej kariery czy rodzicielstwa. Najczęstszymi trudnościami, z którymi zmagają się pary, są:
· problemy z komunikacją, np. nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb partnerowi_ce,
· trudność podejmowania rozmów na konkretne tematy, np. na temat pieniędzy,
· powtarzające się, nierozwiązane konflikty, np. powracające konflikty związane z nadmierną ingerencją teściów w Wasze życie prywatne.
· kryzys zaufania, np. po zdradzie w związku,
· brak bliskości, trudność w kontaktach intymnych,
· problemy związane z rodzicielstwem, np. inne wizje dotyczące modelu wychowania dziecka,
· negatywne wzorce zachowań, np. korzystanie ze strategii rozwiązywania trudności, które przejęliście od własnych rodziców, a które krzywdzą Waszego partnera_Waszą partnerkę.
Jeśli widzisz, że dany problem powraca w Twoim związku, rozważ pomoc specjalisty. Terapeuta spojrzy na Wasz związek z perspektywy osoby trzeciej, a więc obiektywnie zaobserwuje pojawiające się schematy zachowań.
Dzięki terapii par:
Terapia małżeńska opiera się na rozmowach, w wyniku których Ty i partner_ka będziecie w stanie rozpoznać potencjalną przyczynę konfliktu lub trudności i nauczyć się, w jaki sposób możecie sobie z tym radzić. Bardzo ważne więc jest, abyście oboje byli zaangażowani w pracę terapeutyczną, a także aby podstawą Waszego procesu były wzajemny szacunek, otwartość i zaufanie.
Podobnie jak w przypadku psychoterapii indywidualnej, w terapii małżeńskiej nie ma jednego konkretnego schematu postępowania czy porządku prowadzenia.
Zależy to przede wszystkim od zgłaszanego problemu, oczekiwań oraz potrzeb pary, a także od sposobu pracy konkretnego terapeuty.
Warto wspomnieć, że z tego typu pomocy mogą skorzystać zarówno osoby pozostające w związkach heteroseksualnych, jak i homoseksualnych.
Terapeutą par i małżeństw w naszym gabinecie jest mgr PAWEŁ ADAMIK.
Zastanawiasz się, który rodzaj terapii będzie najlepszy dla Twojej trudności? A może chcesz wiedzieć, czy możliwa jest praca z terapeutą w formie online?
Napisz do nas lub zadzwoń, chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji.
Kryzys utraty zdrowia | Psychoonkologia
Copyright © 2025 psychoterapia w kamienicy - All Rights Reserved.
Powered by GoDaddy